Часто задавані питання

На цій сторінці є відповіді на деякі поширені юридичні питання, актуальні для українців, які прибувають до Канади внаслідок вторгнення Росії в Україну. Дана публікація надана в інформативних цілях і не є юридичною порадою.

Щоб отримати пораду щодо вашої конкретної ситуації, зателефонуйте на нашу безкоштовну гарячу лінію Canadian Legal Support for Ukrainians, та проконсультуйтесь з юристом.

Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки- це програма, яка дозволяє в’їхати в Канаду або продовжити теперішній статус в Канаді українським громадянам та їх родинам, які тікають від вторгнення Росії в Україну. Вона була започаткована Канадським урядом 3 березня 2022 року.

Люди, які мають право на Канадсько-Українську Програму Дозволу на Екстрені Поїздки, можуть подати заяву на безкоштовну гостьову візу (яка також називається візою тимчасового резидента- Temporary Resident Visa TRV) на перебування в Канаді до 3х років. Вони також мають можливість подати безкоштовну заяву на дозвіл на роботу разом із заявою на візу, що дозволить їм знайти роботу якомога швидше. Учням, молодшим 18 років, видадуть дозвіл на навчання, і вони зможуть зареєструватися на навчання в канадських школах.

Громадяни України та безпосередні члени іх сімей, які вже перебувають в Канаді, матимуть право поновити, продовжити, або змінити свій статус (наприклад, із студента на працівника) згідно Канадсько-Української Програми Дозволу на Екстрені Поїздки (CUAET). Скасовано більшість зборів за подачу заяв українцями та членами їх сімей.

Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки не призначена для прийому потоку біженців або імігрантів. Вона призначена для того, щоб дозволити людям, які тікають від вторгнення в Україну, тимчасово пожити в Канаді і потім повернутися додому, коли це буде безпечно. Кількість осіб, які можуть подавати заяви, не обмежується.

Для отримання більшої інформації читайте:

Прес-випуск Міністерства з Питань Іміграції, Біженців та Громадянства Канади (IRCC) “Канада вітатиме тих, хто тікає від війни в Україні” (“Canada to welcome those fleeing the war in Ukraine”) за 3 березня 2022 року.

Інформаційний документ уряду Канади “Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки” ( “Canada-Ukraine authorization for emergency travel”).

Вебсторінку уряду Канади “Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки” “Canada-Ukraine authorization for emergency travel”.

Документ уряду Канади у форматі ПДФ “Листок фактів: “Подача заяви на Програму Дозволу на Екстрені Поїздки” (“Fact sheet: Applying for the CUAET”)”.

Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки є  наявною для:

  • українських громадян
  • безпосередніх членів іхніх сімей будь-якої національності

Безпосередніми членами сім’ї вважаються:

  • чоловік/ дружина, або партнер у цивільному шлюбі громадянина України
  • Їхня дитина на утриманні
  • дитина на утриманні чоловіка/дружини або партнера в цивільному шлюбі
  • дитина на утриманні іхньої дитини на утриманні

(Вебсторінка уряду Канади “Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки” “Canada-Ukraine authorization for emergency travel”).

Нижче приводиться короткий опис процесу отримання дозволу згідно CUAET та вїзду до Канади.

Крок 1: Подача заяви онлайн

Першим кроком в отриманні візи згідно Канадсько-Української Програми Дозволу на Екстрені Поїздки є виповнення заяви онлайн. Деталі про цю процедуру та лінк до порталу можна знайти на вебсторінці уряду Канади “Подача заяви на Канадсько-Українську Програму Дозволу на Екстрені Поїздки” (Apply for the Canada-Ukraine authorization for emergency travel (visa and work permit).

Вебсторінка Українсько- Канадського Конгресу “Часто задавані питання” (Ukrainian Canadian Congress’s FAQs webpage) містить лінки до детального керівництва стосовно процедури подачі заяви, включаючи:

  • Керівництво у форматі ПДФ, яке підготувала юридична фірма Фаскен (Fasken), наявне англійською, українською та російською мовами.
  • Відео керівництво на англійській та українській мовах.

У вас буде 60 днів на виповнення заяви після того, як ви її розпочнете.

Крок 2: Здача біометричних даних

Коли ваша заява буде оброблена, ви отримаєте електронного листа із проханням здати біометричні дані (відбитки пальців та фотографію) перед в’їздом до Канади, та з інстукціями стосовно того, як це зробити.

Крок 3: Отримання візи

Якщо ваша заява буде схвалена, то ви отримаєте foil-less візу  у вигляді листа (не вклеєну в паспорт), якою ви зможете негайно скористуватися для в’їзду в Канаду з певних країн, або вас попросять надіслати поштою ваш паспорт до Центру Візових Заяв (Visa Application Centre -VAC), щоб вам у паспорт вклеїли звичайну візу.

Крок 4: Вїзд до Канади

Коли у вас буде віза, ви зможете замовити квиток на літак, або зробити якісь інші домовленості стосовно поїздки.

Коли ви приїдете на канадський кордон, з вами проведе інтерв’ю офіційна особа на кордоні, яка перевіре ваші документи та задасть додаткові питання перш, ніж дозволити вам в’їхати в Канаду.

Діти на утриманні українських громадян або їх  чоловіків/дружин чи партнерів у цивільному шлюбі мають право в’їхати в Канаду згідно Канадсько-Української Програми Дозволу на Екстрені Поїздки.

(Для того, щоб вважатися дитиною на утриманні, дитина (біологічна, прийомна, пасинок чи падчерка)  на день подачі виповненої заяви повинна:

  • Бути не старшою 22х років та
  • Не мати чоловіка/дружини або партнера у цивільному шлюбі

Або

  • Може бути старшою 22х років, але:

*бути на утриманні батьків у фінансовому плані, починаючи з того часу, коли вона була молодшою 22х років, та

*бути не в змозі утримувати себе фінансово у зв’язку з фізичною або психічною хворобою (  це називається бути старшим встановленого віку).

Уряд Канади має онлайн довідку для перевірки, чи ваша дитина може вважатися дитиною на утриманні (online tool to check if your child qualifies as a dependant).

( у словнику на вебсторінці Міністерства з Питань Іміграції, Біженців та Громадянства Канади IRCC дивіться: “дитина на утриманні” (“dependent child); Постанови Cтосовно Іміграції та Захисту Біженців, SOR/2002-227, s 2)

Партнером у цивільному шлюбі вважається особа, яка проживає з іншою особою  в подружніх стосунках принаймні рік. Цей термін розповсюджується на різностатеві та одностатеві стосунки.

(у cловнику на вебсторінці Міністерства з Питань Іміграції, Біженців та Громадянства Канади IRCC дивіться : “партнер у цивільному шлюбі” (common law partner); Постанови Cтосовно Іміграції та Захисту Біженців, SOR/2002-227, s 1(1)

Батьки незалежних дорослих не вважаються безпосередніми членами сім’ї і не мають права на Канадсько-Українську Програму Дозволу на Екстрені Поїздки CUAET на основі їх стосунків із своєю українською дитиною, хіба що ця дитина є “дитиною на утриманні“. Зауважте, що дитина на утриманні може бути молодшою 22х років, або старшою 22х років, якщо вона не здатна утримувати себе фінансово із-за психічної чи фізичної хвороби. Почитайте повне визначення “дитини на утриманні“ у часто задаваних питаннях вище. Вони можуть подати заяву самостійно, якщо вони мають на це право на інших основах (наприклад, вони самі українці, або в шлюбі з громадянином України).

Дідусь та бабуся дітей-українців не вважаються “безпосередніми членами сім’ї“ і не мають права на Канадсько-Українську Програму Дозволу на Екстрені Поїздки CUAET на основі їх стосунків із своїм українським внуком/внучкою. Вони можуть подати заяву самостійно, якщо вони мають на це право на інших основах (наприклад, вони самі українці, або в шлюбі з громадянином України).

Люди, які попадають у будь-яку із вище-вказаних категорій, не вважаються “безпосередніми членами сім’ї“ згідно Канадсько-Української Програми Дозволу на Екстрені Поїздки CUAET і не мають право подавати на CUAET на основі вище-перерахованих стосунків. Вони можуть подати заяву самостійно, якщо вони мають на це право на інших основах (наприклад, вони самі українці, або в шлюбі з громадянином України).

Фінансових вимог немає при подачі заяви на дозвіл на поїздку згідно CUAET.

Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки CUAET не є шляхом до постійного проживання, але заявники на CUAET, будучи вже в Канаді, можуть розглянути звичайні шляхи отримання права на постійне проживання, такі, як:

  • Заява на постійне проживання на гуманітарних та співчутливих заставах
  • Сімейне спонсорство
  • Інші існуючі шляхи залежно від вашої конкретної ситуації.

Ми дуже рекомендуємо отримати юридичну пораду канадського адвоката стосовно вашої конкретної ситуації перш, ніж подати заяву на постійне проживання.

Уряд Канади заявив, що вони розробляють новий шлях отримання права на постійне проживання  українськими громадянами на підставах возз’єднання сімей, але на даний час деталі ще не були оголошені (Інформаційний документ уряду Канади “Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки”, “Canada-Ukraine authorization for emergency travel”).

Люди, які вже знаходяться в Канаді, що подають заяву на продовження перебування згідно  Канадсько-Української Програми Дозволу на Екстрені Поїздки CUAET, і які не мають дійсного паспорта або мають паспорт, термін дії якого закінчується, повинні поновити свій паспорт в Українському Посольстві Канади.

(Інформаційний документ уряду Канади “Канадсько-Українська Програма Дозволу на Екстрені Поїздки”, “Canada-Ukraine authorization for emergency travel”).